Galeria

  • SALMAN RUSHDIE. ZAGINIONY PORTRET

 

SALMAN RUSHDIE. ZAGINIONY PORTRET

SALMAN RUSHDIE. ZAGINIONY PORTRET SALMAN RUSHDIE. ZAGINIONY PORTRET SALMAN RUSHDIE. ZAGINIONY PORTRET Chris Granlund Wlk. Brytania 1995

Salman Rushdie. The Lost Portrait

reżyser: Chris Granlund

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1995, 48 min.

W "Ostatnim tchnieniu Maura" Salman Rushdie kreuje wspaniały świat sztuki, polityki i korupcji na tle rodzinnej sagi pełnej przedwczesnych śmierci, niespełnionych miłości i więzienia. Punktem kulminacyjnym powieści są poszukiwania zamalowanego portretu. U podstaw tej historii leży prawdziwy incydent z biografii pisarza, do którego powrócił po 50 latach.

Pół wieku temu hinduski malarz Krishen Khanna wykonał portret matki Rushdiego, lecz jego ojcu obraz się nie spodobał i nie kupił go. Płótno zostało użyte do kolejnych malowideł przez M.F. Husaina. Dopiero kilka lat później okazało się, że Khanna i Husain stali się czołowymi hinduskimi malarzami.

Autorzy filmu "Salman Rushdie. Zaginiony portret" udają się do Indii w poszukiwaniu obrazu. Tymczasem w Londynie Salman Rushdie opowiada o szczególnych okolicznościach, w jakich napisał "Ostatnie tchnienie Maura", podczas gdy jego ulubiony artysta Bhupen Khakar maluje jego portret. W powstawaniu tego niezwykłego dokumentu wziął udział także znakomity aktor Ben Kingsley, który czyta wybrane fragmenty powieści.

Najbliższe emisje

Reklama