⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

SAHARA, KRZYK NA PUSTYNI

reżyser: Liuis Zayas

film dokumentalny, Francja, 1996, 50 min.

Dokument poświęcony trudnemu problemowi Sahary zachodniej, walczącej o uznanie suwerenności żyjących w tym regionie ludów pustyni.

W listopadzie 1975 roku, Hiszpania decyduje się powierzyć zarządzanie zachodnią Saharą Maroku. Siły zbrojne Maroka przeciwstawiają się organizacji o nazwie Front Polisario, popieranej przez rząd Algierii i walczącej o niepodległość Sahary zachodniej. Front Polisario grupuje różne plemiona zamieszkujące te regiony, niezadowolone z polityki reżimu wyznawanej przez Maroko. W 1976 roku, powstaje Republika, uznana w 1979 roku przez ONZ, zrzeszająca kilka ludów pustyni (République Arabe Démocratique Sahraouie - RADS).

Niniejszy film jest prezentacją dramatycznych losów narodów, zmagających się z surową naturą, biedą oraz walczących o uznanie ich prawa do niepodległości. Na rok 1998 zapowiedziano referendum mające rozstrzygnąć kwestię przynależności zachodniej Sahary do królestwa Maroka, bądź też uznanie jej samodzielności.

Najbliższe emisje

Reklama