⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

SAGA FRANCUSKIEJ PIOSENKI: YVES MONTAND

reżyser: Christian Mesnil, Philippe Worms

film dokumentalny, Belgia, 1989, 48 min.

"Nie powinno się grać, ale być" - mawiał Yves Montand o pracy artysty. Film opowiada o życiu oraz o karierze tego francuskiego piosenkarza i aktora.

Yves Montand, a właściwie Ivo Livi, urodził się we Włoszech w 1921 roku. Wraz z rodzicami przeniósł się do Marsylii, gdzie w 1938 roku zadebiutował jako artysta sceniczny. W latach czterdziestych zaczął występować w Paryżu. Wówczas jego kariera nabrała rozmachu - śpiewane przez niego piosenki stawały się coraz bardziej popularne, a on sam zaczął dostawać propozycje od znanych reżyserów. Wystąpił w ponad 50 filmach. Montand był aktywny także na scenie politycznej. Początkowo był zwolennikiem komunizmu, ale zraził się do tego ustroju po zamieszkach w Pradze w 1968 roku. W późniejszych latach angażował się w walkę o prawa człowieka i wspierał Amnesty International. W telewizji prowadził program poruszający tematy ekonomiczne i polityczne.

Najbliższe emisje

Reklama