⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

SAGA FRANCUSKIEJ PIOSENKI: CHARLES TRENET

reżyser: Christian Mesnil, Philippe Worms

film dokumentalny, Belgia, 1988, 52 min.

Portret francuskiego piosenkarza i kompozytora, Charlesa Trenet.

Charles Trenet urodził się w 1913 roku w Narbonne. 17 lat później wyjechał do Paryża, gdzie został asystentem reżysera filmowego. Pracował również jako dziennikarz. Był bardzo aktywny: pisał powieści, poezje, interesował się muzyką, zwłaszcza jazzem. Właśnie w klubie jazzowym poznał pianistę Johny'ego Hessa, z którym założył duet. Zespół występował przez kilka lat aż do 1936 roku, kiedy to Charles został powołany do wojska.

Po powrocie do Paryża Trenet dostał pracę w teatrze, do którego chodziła francuska śmietanka intelektualna i gdzie zrobił zawrotną karierę. Podczas drugiej wojny światowej, po krótkim pobycie w wojsku, zaczął śpiewać w paryskich kabaretach, w których widownia w dużej części składała się z niemieckich żołnierzy. Krytykowali go nie tylko francuscy patrioci, ale również i kolaborująca z Niemcami prasa, według której był Żydem. Aby położyć kres tym pogłoskom, piosenkarz przedstawił swoje drzewo genealogiczne do czwartego pokolenia wstecz, czym ponownie naraził się Francuzom nie uznającym niemieckiej okupacji. Po wojnie wyjechał na kilka lat do Ameryki, gdzie kontynuował muzyczną karierę. W 1951 roku powrócił na sceny Paryża.

Popularność jego piosnek zmalała dopiero w latach sześćdziesiątych, kiedy zapanowała moda na amerykański rock. W 1975 roku Trenet pożegnał się ze sceną, ale jak się potem okazało, nie był to koniec jego kariery. Jeszcze przez wiele lat występował i nagrywał piosenki. Zmarł w 2001 roku.

Najbliższe emisje

Reklama