Historia

SADDAM HUSAJN. PRZED PROCESEM

Saddam Hussein,: le proces que vous ne verrez pas

reżyser: Barry Lando, Michel Despratx

film dokumentalny, Francja/USA/Irak, 2004, 105 min.

Znakomity dokument Michela Despratxa i Barry'ego Landa nie tylko przypomina przerażające zbrodnie Saddama Husseina, ale również oskarża o współpracę z tym dyktatorem inne państwa, w tym Stany Zjednoczone.

Francuski dziennikarz i niezależny filmowiec z Kanady docierają do dowodów, które prawdopodobnie nie zostały jeszcze wykorzystane w procesie jednego z najbardziej okrutnych dyktatorów XX wieku. Ich film wraca do wydarzeń z przeszłości: wojny iracko-irańskiej z lat 80., masowego mordu na Kurdach czy późniejszej rzezi Szyitów. Autorzy dokumentu docierają do nowych albo zapomnianych dawno dowodów, według których Saddam, sprawując swój nieludzki terror, nie działał w pojedynkę. Jego współpracownikami, a często nawet cichymi sojusznikami były m.in. Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy. Powód: Irak był ważnym obiektem dla zachowania światowej równowagi gospodarczej, więc nie należało drażnić jego dyktatora. "Czy trzymanie Husseina w ryzach przez tyle lat warte było życia 500 tysięcy irackich dzieci?" - na to pytanie Madeleine Albright z przerażającą szczerością odpowiada: "Tak".

W filmie dokumentalnym "Saddam Hussein. Przed procesem" możemy zobaczyć, jak Donald Rumsfeld z uśmiechem podaje rękę Saddamowi Huseinowi (materiał w 1983 roku wyemitowała iracka telewizja) albo posłuchać, jak emerytowany porucznik Sił Powietrznych USA przyznaje, że Stany Zjednoczone i kraje sprzymierzone wiedziały o użyciu gazów bojowych przeciw cywilom w trakcie wojny iracko-irańskiej. Przypomniane są relacje amerykańskich stacji telewizyjnych o użyciu broni chemicznej przeciw Kurdom (zginęło wówczas 5 tysięcy ludzi), które sugerują, że to Iran, nie Irak winny jest masakrze (nie pada nawet nazwisko Husseina). Autorzy dokumentu przytaczają też fakty demaskujące postawę krajów zachodnich: wynika z nich, że w broń chemiczną Irak zaopatrywał się głównie w Niemczech, a osiem dni po inwazji Iraku na Kuwejt amerykański ambasador zapewniał Saddama, że Stany Zjednoczone nie poprą żadnej ze stron w konflikcie iracko-kuwejckim. Dzięki temu m.in. głośny dokument Michela Despratxa i Barry'ego Lando jest wyjątkowym wydarzeniem dla ludzi, którzy poszukują prawdy o najnowszej historii.

Film od lat szesnastu

Najbliższe emisje

Reklama