⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

SA'ID KASHUA. BOJAŹLIWY OD MAŁEGO

Sayed Kashua

reżyser: Dorit Zimbalist

film dokumentalny, Izrael, 2009, 53 min.

Mówi, że chciałby zdobyć literacką Nagrodę Nobla. Ale za swój talent, nie ze względów politycznych. Sayed Kashua ma już dość odpowiadania na pytanie, jak czuje się Palestyńczyk, który stał się jednym z najpoczytniejszych pisarzy w Izraelu.

"Sayed Kashua pisze z bólem i humorem o życiu w tym kraju, nie zamierzając przy tym być oswojonym Arabem" - taką opinię wystawił mu jeden z poczytnych dzienników. 35-letni pisarz cieszy się w Izraelu wielką popularnością. Jego książki znajdują uznanie czytelników i krytyków, satyryczne felietony prasowe czytają setki tysięcy ludzi, a telewizyjny serial komediowy według jego scenariusza bije rekordy popularności. A jednak Kashua wciąż czuje się w tym kraju jak persona non grata. Realizowany na przestrzeni siedmiu lat film reżyserki Dorit Zimbalist opowiada o codziennym dniu Sayeda Kashuy. Poznajemy człowieka, który wciąż szuka dla siebie miejsca, żyjąc w ciągłym strachu przed przemocą, której erupcja nastąpić może w każdej chwili. Oto obraz skomplikowanego życia i złożonego umysłu, stojących za wyjątkowo kreatywną osobowością cenionego autora.

Najbliższe emisje

Reklama