Filmy podobne

wtorek, 20.02 17:00
wtorek, 20.02 22:00
wtorek, 20.02 23:00
środa, 21.02 17:00
-
-

Galeria

  • Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie
  • Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie
  • Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie
  • Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie
  • Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie

Nauka i technika

Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie

Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie Michel Vuillermet Francja 2011

Marie Curie, au-delà du mythe

reżyser: Michel Vuillermet

film dokumentalny, Francja, 2011, 52 min.

Jedyna do tej pory kobieta, która otrzymała dwie Nagrody Nobla, która została pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie oraz która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym. Oto portret kobiety wyjątkowej - Marii Skłodowskiej-Curie.

Wybitna fizyczka jest głównym narratorem w filmie Michela Vuillermeta. Reżyser wykorzystał jej liczną korespondencję, notatki, pamiętniki i autobiografię, a także prywatne nagrania i zdjęcia. Widzowie poznają jej życie i pracę od strony emocji i przemyśleń. Z kolei rozmowy z naukowcami i historykami przybliżą wagę odkryć Skłodowskiej-Curie dla nauki i rozwoju świata. Socjologowie i filozofowie opowiedzą, jak wybitna fizyczka radziła sobie z moralną odpowiedzialnością nad wynalezieniem radioaktywnych pierwiastków oraz o jej feministycznej naturze. Ponieważ w Polsce kobietom nie wolno było studiować, Maria wyjechała w wieku 24 lat na uniwersytet do Paryża. W filmie przy okazji została także naświetlona ewolucja w edukacji kobiet i ich pozycji zawodowej od XIX wieku do teraz.

Najbliższe emisje

Reklama