Galeria

  • Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali
  • Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali
  • Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali
  • Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali
  • Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali

 

Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali

Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali Philip Need, David H. Jeffery USA/Niemcy 2010

Lesson Plan: The Story of the Third Wave

reżyser: Philip Need, David H. Jeffery

film dokumentalny, USA/Niemcy, 2010, 75 min.

W kwietniu 1967 roku charyzmatyczny nauczyciel Ron Jones przeprowadził niezwykły eksperyment z uczniami liceum Cubberley w kalifornijskim Palo Alto. Jego frapujące wyniki dowiodły, że nawet demokratyczne społeczeństwo może ulec fascynacji faszystowską dyktaturą.

Podczas lekcji historii poświęconej Trzeciej Rzeszy, Jones zaproponował swym uczniom pewien eksperyment. Zaczęło się niewinnie - od narzucenia dyscypliny poprzez swoisty kurs prostego siedzenia w ławkach i stawania na baczność na rozkaz. O dziwo, młodzieży spodobała się osobliwa gra. Wkrótce do eksperymentu zaczęli dołączać inni licealiści. Uczestnicy nietypowych lekcji - w krótkim czasie ulegli wobec totalitarnej tresury - zaczęli tworzyć podwaliny własnego ruchu o politycznych ambicjach. Z niepokojem, ale i fascynacją Jones obserwował jak jego uczniami zaczyna rządzić mentalność stada, a nieliczni, najbardziej otwarci i najinteligentniejsi zostają usunięci poza nawias.
Historia eksperymentu z Cubberley nabiera dziś szczególnego znaczenia. Oto dokument o jego przebiegu i wnioskach, które możemy z niego wyciągnąć.

Najbliższe emisje

Reklama