Filmy podobne

środa, 17.01 11:05
środa, 17.01 19:00
czwartek, 18.01 12:15
-
-

Galeria

  • Operacja Frankton
  • Operacja Frankton
  • Operacja Frankton
  • Operacja Frankton

Historia

Operacja Frankton

Operacja Frankton Operacja Frankton Operacja Frankton Dominic Crossley-Holland Wielka Brytania 2011 Wojna rodzi najbardziej szalone pomysły, które jednak okazują się skuteczne. Jak zatopić wielki okręt wojenny przy pomocy kajaka, dywersanta i niewielkiej miny? Aliantom się to udało.

Cockleshell Heroes

reżyser: Dominic Crossley-Holland

dokument, Wielka Brytania, 2011, 50 min.

Wojna rodzi najbardziej szalone pomysły, które jednak okazują się skuteczne. Jak zatopić wielki okręt wojenny przy pomocy kajaka, dywersanta i niewielkiej miny? Aliantom się to udało.

Na przełomie listopada i grudnia 1942 roku alianci przeprowadzili tajną misję "Frankton", której celem było zaminowanie kilku wrogich okrętów. W operacji wzięło udział 13 komandosów. Na pokładzie łodzi podwodnej HMS "Tuna" zostali oni przetransportowani wraz z sześcioma kajakami na wybrzeże Francji. W wyniku komplikacji na miejsce, do portu w Bordeaux, dotarła załoga tylko dwóch kajaków. Żołnierzom udało się zaminować kilka okrętów. W akcji zginęło ośmiu komandosów a Winston Churchill oświadczył, że operacja "Frankton" skróciła II wojnę światową o pół roku.

Najbliższe emisje

Reklama