Filmy podobne

czwartek, 28.05 11:45
piątek, 29.05 00:00
-
-

Historia

Obywatel Havel

Obywatel Havel Obywatel Havel Obywatel Havel Miroslav Janek, Pavel Koutecky Czechy 2008

Obcan Havel

reżyser: Miroslav Janek, Pavel Koutecky

film dokumentalny, Czechy, 2008, 121 min.

"Piszą, że jestem romantycznym marzycielem. Że ciągle próbuję wprowadzać idealistyczne brednie, prawię jakieś kazania, wciąż poszukuję nowych rozwiązań, choć dawno już sprawdzono, jak to wszystko działa" - ubolewał w momencie swego rozstania z polityką. Václav Havel był nie tylko najbardziej nietuzinkową postacią wśród przywódców byłych demoludów, ale i wyjątkową indywidualnością naszych czasów.

Znany światu jako wybitny pisarz i dramaturg, Václav Havel stał się w roku 1989 akuszerem Aksamitnej Rewolucji, która zapoczątkowała nową epokę. Był ostatnim prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Republiki Czeskiej. Intelektualista, człowiek wielkich horyzontów, ale też zwyczajny obywatel, co starał się podkreślać na każdym kroku. Kiedy zmarł w grudniu 2011 roku, w wieku 75 lat, jego dorobek najtrafniej podsumował Milan Kundera: "Najważniejsze dzieło Václava Havla to jego własne życie". Jeszcze za życia Havla powstał niniejszy film. Doświadczony dokumentalista Pavel Koutecký rozpoczął jego realizację u schyłku 1992 roku, by w ciągu kolejnych 13 lat skompletować 45 godzin materiału wideo i dwa razy tyle nagrań dźwiękowych. Swojego dzieła nie zdążył jednak dokończyć - w kwietniu 2006 roku zginął tragicznie podczas kręcenia innego filmu. Montażem zajął się więc inny renomowany filmowiec Miroslav Janek.

"Obywatel Havel" skupia się na tym, co rozgrywa się w cieniu wielkiej polityki. Ukazuje swojego bohatera pozbawionego dyplomatycznych min i póz. Kouteckiemu udało się utrwalić Havla podczas takich zdarzeń, jak wizyta Billa Clintona w Czechach (łącznie z nieformalnym wypadem do praskiego jazz-klubu), gala z okazji jego 60. urodzin, pogrzeb pierwszej żony Olgi, kolejne kampanie prezydenckie, szczyt NATO w Pradze. W efekcie, z intymnych, nierzadko zabawnych lub poruszających scen wyłania się niezafałszowany obraz wielkiego człowieka, który wywarł niepodważalny wpływ na współczesną Europę.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama