OBYWATEL BERLUSCONI

reżyser: Susan Gray

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2003, 52 min.

Niewielu polityków umie tak manipulować opinią publiczną jak Silvio Berlusconi. Charyzmatyczny i uśmiechający się do kamer premier Włoch należy do najbardziej wpływowych polityków w Europie, mimo obciążających go oskarżeń. Film w dociekliwy sposób opowiada o manewrach Berlusconiego mających na celu ominięcie prawa.

Silvio Berlusconi jest jednocześnie medialnym magnatem i szefem rządu - biznesmenem i politykiem. To niebezpieczne połączenie dwóch funkcji budzi liczne kontrowersje nie tylko w ojczyźnie Włocha, ale również i w innych krajach Unii Europejskiej. Oskarża się go o dostosowywanie prawa do własnych interesów. Kiedy w 1994 roku został premierem Włoch, grupa sędziów postanowiła z bliska przyjrzeć się jego imperium medialnemu. W efekcie postawiono mu dziewięć zarzutów o korupcję. Oskarżono go również o próbę przekupienia sędziów. Siedem lat później Berlusconi ponownie został premierem Włoch.

Dziennikarz Enzo Biagi uważa, że powrót medialnego magnata na scenę polityczną spowodowany był zamiarem dokonania zmian w prawie, które zapewniłyby mu bezkarność. Biagi tak oto wspomina rozmowę z premierem: "Powiedział mi, że musiał zająć się polityką, bo inaczej zostałby zniszczony". Będąc szefem rządu po raz drugi, Berlusconi przejął kontrolę nad publiczną telewizją RAI. Wpływy, większość parlamentarna i wizerunek kreowany w kontrolowanych mediach być może pomogą politykowi zmienić obowiązujące prawo. W 2003 roku udało mu się przeforsować ustawę, która zapewniła mu immunitet chroniący przed wszystkimi oskarżeniami w okresie pełnienia funkcji premiera. "Porównywać Silvio Berlusconiego do Obywatela Kane'a, to jak porównywać słonia do myszy", powiedział Giovanni Sartori, jeden z dziennikarzy "Corriere della Sera".

Najbliższe emisje

Reklama