OBSESJA JULII

Julia's Madness

reżyser: Hannes Schonemann

film dokumentalny, Niemcy, 1999, 95 min.

Latem 1990 roku, niedługo po upadku bloku komunistycznego, Julia Szabad popełniła samobójstwo. Twierdziła, że pracowała jednocześnie dla Stasi i duńskiego wywiadu. Niektórzy twierdzą, że była schizofreniczką, ale są i tacy, którzy uważają, że mówiła prawdę.

W 1969 roku 22 - letnia Julia Szabad zakochała się z wzajemnością w Niemcu, którego poznała na zjeździe młodzieży z państw bałtyckich. Wkrótce potem dziewczyna została współpracownikiem Stasi, enerdowskich służb bezpieczeństwa, dla których miała szpiegować w Danii. Do końca życia zastanawiała się, czy spotkanie z młodym Niemcem nie miało przygotować jej do spotkania z przedstawicielami wywiadu Niemiec Wschodnich. Julia i jej ukochany nie widzieli się przez 10 lat. Kiedy ponownie się spotkali, ona próbowała powiedzieć mu, że była podwójną agentką, ale on nie potraktował jej poważnie. Był zresztą zbyt zaabsorbowany własnymi problemami - prześladowany przez niemieckie służby specjalne obawiał się, że zostanie aresztowany. Wystąpił więc o pozwolenie na wyjazd na Zachód. Kiedy Julia usłyszała o jego planach, wpadła w histerię. Po latach mężczyzna dowiedział się ze swoich akt, że zadzwoniła wówczas do ambasady NRD w Danii, aby mu w tym przeszkodzić. Być może marzyła o zamieszkaniu z nim w jego kraju, a może bała się, że wyda jej tajemnice zachodnim władzom?

Niemiec trafił do więzienia, w którym spędził wiele miesięcy. W tym czasie stan Julii pogorszył się. Zaczęła popadać w obsesję. Postanowiła opowiedzieć publicznie swoją historię, mimo że dopiero co dostała się do duńskiego parlamentu jako kandydatka partii zielonych. Chciała, aby Niemiec poświadczył, że pracowała dla wywiadu duńskiego. Na jej nocne telefony odpowiadała jednak głównie automatyczna sekretarka. W końcu, mężczyzna dowiedział się, że Julia popełniła samobójstwo.

Najbliższe emisje

Reklama