Oblicza piękna

Oblicza piękna Oblicza piękna Oblicza piękna Pierre Combroux Francja 2013

Beyond Beauty

reżyser: Pierre Combroux

film dokumentalny, Francja, 2013, 5x52 min.

Jakich kryteriów używamy w definiowaniu ludzkiego piękna? Jakie role społeczne muszą grać kobiety? Jakie są sekrety ich urody? Odpowiedzi na pytania dotyczące piękna starają się uzyskać twórcy tej pięcioodcinkowej serii dokumentalnej.

Seria dokumentalna Pierre'a Combrouxa to unikatowe spojrzenie na piękno z punktu widzenia różnych kultur. Reżyser zabiera widzów w pięć odległych od siebie obyczajowo miejsc, aby w każdym z nich przyjrzeć się kryteriom, według których określane jest ludzkie piękno.

W pierwszym odcinku reżyser odwiedza Kambodżę. Próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co znaczy bycie kobietą w kraju, który nadal nosi piętno masakry, jaką rozpętał Pol Pot. Z jednej strony mieszkańcy są bardzo związani ze swoją kulturą i tradycjami, z drugiej stają się świadkami spektakularnej ewolucji stolicy Phnom Penh, napędzanej przez ekonomiczny boom w Azji. Dla młodych kobiet mieszkających w Kambodży fizyczny wygląd stał się bardzo ważny, starają się przekraczać granice, jakie narzuca im konserwatywna część społeczeństwa.

Drugi odcinek poświęcony jest Kubie - miejscu, w którym co prawda czas się zatrzymał, ale na każdym kroku widać radość z życia. Kobiety żyją w harmonii ze swoim ciałem, niezależnie od tego, czy są młode, stare, chude czy otyłe. Normą jest to, co w Europie uznane jest za szczyt złego wychowania, czyli gwizdanie na kobiety na ulicy i prawienie im komplementów.

W trzecim odcinku miniserii reżyser odwiedza Indie - kraj przesiąknięty religią, która wpływa na codzienne życie Hindusów, ich wygląd, ciało i zachowanie. Z drugiej strony Indie przechodzą obecnie obyczajową transformację a kobiety stają się coraz odważniejsze i nie boją się odchodzić od tradycyjnego modelu wyglądu czy zachowania. Reżyser pyta hinduski - tancerkę, projektantkę, królową piękności i fryzjerkę - o ich spojrzenie na otaczającą je rzeczywistość.

Czwarty odcinek poświęcony jest mieszkankom Bejrutu. Piękno odgrywa niesamowicie ważną rolę w tym największym libańskim mieście. Łączy się tu wschód z zachodem. Nie bez powodu zwany "Paryżem Bliskiego Wschodu" Bejrut może poszczycić się pięknymi mieszkankami. Tutejsze kobiety dbają o siebie, chcą być "glamour" nawet jak wybierają się na zakupy do supermarketu. Wiedzą, że są oceniane na podstawie swojej urody.

Pod wieloma względami Senegal, któremu poświęcony jest piąty odcinek, bardzo odbiega od większości państw, w których dominującą religią jest islam. Tu kobiety mają status równy mężczyznom i wykorzystują go, aktywnie uczestnicząc w życiu polityczno-społecznym. Z jakimi problemami nadal się borykają i jakie dla nich znaczenie ma piękno?

Najbliższe emisje

Reklama