Galeria

  • OBIETNICA I ZDRADA. WIELKA BRYTANIA A ZIEMIA ŚWIĘTA
  • OBIETNICA I ZDRADA. WIELKA BRYTANIA A ZIEMIA ŚWIĘTA

Historia

OBIETNICA I ZDRADA. WIELKA BRYTANIA A ZIEMIA ŚWIĘTA

Promises & Betrayals: Britain and the Struggle for the Holy Land

reżyser: Arense Kvaale

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 52 min.

Dokument pokazuje, w jaki sposób hipokryzja rządu brytyjskiego podczas I Wojny Światowej doprowadziła do konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami, który trwa do dzisiaj.

Mówi się, że kryzys ten rozpoczął się wraz z emigracją Żydów do Palestyny i stworzeniem państwa Izrael. Jednak okazuje się, że korzenie konfliktu sięgają głębiej. Film przedstawia niepokojący obraz obłudnego rządu brytyjskiego i szokujące gabinetowe rozgrywki.

Jest to historia o intrygach między rywalizującymi ze sobą potęgami, o błędnych strategiach oraz o tym, jak obietnice złożone przez Brytyjczyków Arabom i Żydom doprowadziły do rozlewu krwi, który na długie lata określił los Bliskiego Wschodu. Były to m.in. deklaracja Balfoura, który pisał w liście do Rotschilda "Jego Wysokość, rząd brytyjski, przychylnie ocenia projekt wydzielenia w Palestynie narodowej siedziby i miejsca osiedlania Żydów i dołoży wszelkich starań, by doprowadzić do osiągnięcia tego celu", porozumienie Sykes-Picot z 1916 roku czy angielsko - francuska deklaracja.

W filmie zostały wykorzystane fascynujące materiały filmowe, nie pokazywane nigdy wcześniej, które wzbogacono wypowiedziami historyków oraz byłego ambasadora brytyjskiego w Egipcie. Nie pomijają oni także przyczyn konfliktu w Damaszku i Syrii. Avi Shlaim, profesor z Uniwersytetu w Oxfordzie, określa film jako jeden z najlepszych dokumentów o Bliskim Wschodzie, jakie kiedykolwiek widział.

Najbliższe emisje

Reklama