⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

środa, 23.09 00:00
środa, 23.09 02:05
czwartek, 24.09 00:00
czwartek, 24.09 23:00
-
-

Galeria

  • Nowa Kancelaria III Rzeszy. Fakty i mity
  • Nowa Kancelaria III Rzeszy. Fakty i mity
  • Nowa Kancelaria III Rzeszy. Fakty i mity
  • Nowa Kancelaria III Rzeszy. Fakty i mity
  • Nowa Kancelaria III Rzeszy. Fakty i mity

Historia

Nowa Kancelaria III Rzeszy. Fakty i mity

Nowa Kancelaria III Rzeszy. Fakty i mity Nowa Kancelaria III Rzeszy. Fakty i mity Nowa Kancelaria III Rzeszy. Fakty i mity Kerstin Mauersberger, Daniel Ast, Juergen Ast Niemcy 2012

Hitler's Office. Myth and Truth about the New Reich Chancellery

reżyser: Kerstin Mauersberger, Daniel Ast, Juergen Ast

dokument, Niemcy, 2012, 52 min.

Centrum władzy Trzeciej Rzeszy, czyli jak wyglądała Nowa Kancelaria Rzeszy zbudowana na specjalne życzenie Adolfa Hitlera. O złowrogim i symbolicznym dziele faszystowskiej architektury.

Ulica Voßstraße 6, w Berlinie. Obecnie stoją tu bloki mieszkalne. Mało, który przechodzień zdaje sobie sprawę z historii tego miejsca. To właśnie tu znajdowała się Nowa Kancelaria Rzeszy, centrum dowodzenia Adolfa Hitlera. Pierwotnie w tej lokalizacji mieściło się Ministerstwo Sprawiedliwości. Plany nowej siedziby na polecenie Kanclerza stworzył Albert Speer, naczelny architekt Rzeszy Niemieckiej. Ich wizja była jasna: to miała być monumentalna budowla, podkreślająca wielkość panowania rasy aryjskiej. Jak stwierdził sam Hitler: "Każdy kto wejdzie do Kancelarii Rzeszy musi mieć poczucie, że stoi przed panami świata". Budynek ten miał być odzwierciedleniem nowego porządku i ambicji Führera. W 1938 roku rozpoczęto wyburzanie zabudowy pierzei przy Voßstraße. Przy budowie pracowało siedem tysięcy robotników. Cały kompleks powstał w dziewięć miesięcy, dwa dni przed planowanym terminem oddania. Gabinet, który zajął wódz miał 27 m długości, 14,5 m szerokości i 9,75 m wysokości, co w sumie dawało prawie 400 m2 powierzchni. Nad kominkiem wisiał ogromny obraz przedstawiający Bismarcka, na gigantycznym stole służącym do przeglądania map, wykonanym z jednego kawałka marmuru stał pomnik idola Hitlera - Fryderyka II Wielkiego. Mimo ogromu pracy włożonego w zbudowanie Nowej Kancelarii, budynek był wykorzystywany sporadycznie. Ostatnie dni Hitler spędził w tzw. Führerbunker (bunkrze Führera), który znajdował się pod Starą Kancelarią Rzeszy. W wyniku bitwy o Berlin, trwającej od 16 kwietnia do 2 maja pomiędzy Armią Czerwoną a Trzecią Rzeszą, zarówno Nowa jak i Stara Kancelaria Rzeszy zostały zniszczone. Z czerwonego marmuru znajdującego się w Sali Mozaikowej Nowej Kancelarii została stworzona elewacja stacji metra Mohrenstraße. Kremowy piaskowiec i ten sam marmur wykorzystano również do budowy pomników Żołnierzy Radzieckich w Berlinie. Dokument wzbogacony jest szczegółowymi animacjami oraz historycznym materiałem filmowym, który nigdy wcześniej nie był pokazywany.

Najbliższe emisje

Reklama