Filmy podobne

Galeria

  • Nelson Mandela. Portret
  • Nelson Mandela. Portret
  • Nelson Mandela. Portret
  • Nelson Mandela. Portret
  • Nelson Mandela. Portret
  • Nelson Mandela. Portret
  • Nelson Mandela. Portret
  • Nelson Mandela. Portret
  • Nelson Mandela. Portret

Biografie

Nelson Mandela. Portret

Nelson Mandela. Portret Nelson Mandela. Portret Nelson Mandela. Portret Brett Lotriet Best RPA 2014

Nelson Mandela Redrawn

reżyser: Brett Lotriet Best

dokument, RPA, 2014, 52 min.

Biografia Nelsona Mandeli - działającego na rzecz praw człowieka prezydenta RPA i zdobywcy Pokojowej Nagrody Nobla. Dokument pokazuje, w jaki sposób zwykły człowiek dokonujący czynów niezwykłych został bohaterem całego świata.

Film Bretta Lotrieta Besta opowiada o Mandeli w niecodziennej perspektywie. Reżyser przedstawia życie swojego bohatera zaczynając od jego starości, a kończy na pokazaniu prezydenta RPA jako dziecka. Nelson Mandela urodził się w 1918 roku w małej wiosce w bantustanie Transkei. W wieku 7 lat poszedł, jako pierwszy z rodziny, do szkoły. Lata młodzieńcze spędził na dalszej edukacji i długo unikał zaangażowania się w politykę. Rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Witwatersrand, gdzie był jedynym czarnym studentem. W 1942 roku dołączył do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) - partii działającej na rzecz likwidacji reżimu apartheidu, zdelegalizowanej w 1956 roku. 5 sierpnia 1962 policja zatrzymała Mandelę, 15 października rozpoczął się proces, na którym oskarżono go o nawoływanie do strajków oraz wyjazd z kraju bez pozwolenia. Po zebraniu nowych dowodów prokurator oskarżył Mandelę ponownie, tym razem o sabotaż i spisek mający na celu obalenie rządu.

Mimo nacisków ze strony ONZ, polityk został skazany na dożywocie. W więzieniu spędził 27 lat. Nie zaprzestał działań na rzecz zniesienia apartheidu. Po wyjściu na wolność doprowadził w 1994 roku do zorganizowania demokratycznych wyborów . 10 maja 1994 został zaprzysiężony na prezydenta RPA. Mandela był geniuszem politycznym, który potrafił manipulować mediami i wzbudzać zachwyt celebrytów, polityków oraz gwiazd. W dokumencie wypowiadają się między innymi: Bono, Richard Branson, Ian McKellen, Tim Robbins, Embeth Davidtz i Charlize Theron.

Najbliższe emisje

Reklama