⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

NA TROPACH PRZYRODY. KARIBA, ZAKLĘTE JEZIORO

reżyser: Garth Lucas, Ann Strimling

serial dokumentalny, Wlk. Brytania, 1996, 25 min.

Seria odcinków podejmujących szereg zagadnień z zakresu życia dzikich zwierząt oraz funkcjonowania środowiska naturalnego. Tarantule, węże, lwy - oto główni bohaterowie tego pasjonującego dokumentu.

Sztuczne jezioro Kariba położone jest pomiędzy Zimbabwe i Zambią. Ma długość 250 km. Powstało w 1950 roku, na rzece Zambezi, dzięki stworzeniu zapory. Znajdują się tu urządzenia hydro - elektryczne, które zaopatrują Zimbabwe i Zambię. Powstały tu też znakomite warunki do połowu ryb. Transformacja środowiska w tych okolicach spowodowana utworzeniem jeziora miała tragiczne konsekwencje dla lokalnej fauny i flory. Niektóre gatunki nosorożców i słoni całkowicie wyginęły. Miejscowi rybacy zarzucają mu nawet zaginięcie boga Zambezi - Niami, Niami. Obecnie opowiadają oni o zemście bogów, która może doprowadzić do zawalenia się zapory.

Najbliższe emisje

Reklama