⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Na skrzydłach słońca
  • Na skrzydłach słońca
  • Na skrzydłach słońca
  • Na skrzydłach słońca
  • Na skrzydłach słońca

Nauka i technika

Na skrzydłach słońca

Na skrzydłach słońca Na skrzydłach słońca Na skrzydłach słońca Henri de Gerlache Francja 2010

Les Ailes du Soleil

reżyser: Henri de Gerlache

film dokumentalny, Francja, 2010, 53 min.

Od stu lat samoloty umożliwiają człowiekowi spełnienie odwiecznego marzenia o lataniu. Mimo to niektórzy zapragnęli skonstruować samolot zasilany energią słoneczną.

Blisko dziesięć lat temu, w obliczu nadciągającego globalnego kryzysu energetycznego, grupa ludzi zebrała się, aby zrealizować pozornie szalony pomysł. Ich wielki plan wymagał intensywnych studiów oraz eksperymentów przeprowadzanych pod kierunkiem czołowych specjalistów z dziedziny aeronautyki. Wspólnie opracowano prototyp niezwykłego samolotu. Od pierwszych szkiców po testy oblatywaczy, cały proces pchany był do przodu przez maniakalną wręcz wiarę w jego powodzenie. Wciąż można było jednak wątpić czy samolot wielkości Airbusa wzbije się w niebo jedynie dzięki energii słonecznej.
Oto dokument o kulisach powstawania niezwykłego pojazdu - samolotu HBSIA, a zarazem opowieść o technologii dalece przekraczającej ramy fantazji.

Film z cyklu: NAUKA I TECHNIKA

Najbliższe emisje

Reklama