⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

Na północ od Kalabrii

reżyser: Marcin Sauter

film dokumentalny, Polska, 2010, 67 min.

Bajkowy dokument o miejscu wymarzonym do życia, gdzie czas płynie powoli, ludzie dobrze się znają, akceptują swoje niedoskonałości, spotykają się, żeby porozmawiać i po prostu pobyć razem.

Reżyserowi MARCINOWI SAUTEROWI udało się w swój projekt zaangażować całe miasteczko Chełmsko Śląskie. Wystarczyło tylko dać mieszkańcom parę lekcji kuchni śródziemnomorskiej i sztuki carpe diem, by polska prowincja zaczęła przypominać malowniczą Kalabrię, a film włoską komedię! W filmie obok siebie występują postaci prawdziwe - mieszkańcy miasta Chełmsko Śląskie oraz bohaterowie wprowadzeni do miasteczka przez reżysera. Przez miesiąc wszyscy byli zaangażowani w przygotowanie letniego festynu. Każdy z nich dostał zadanie, którego efekty zostały zaprezentowane podczas finałowej imprezy. Aktorka Hania reżyserowała spektakl z udziałem mieszkańców, Darek, złota rączka, wybudował z pomocą miejscowych stolarzy scenę, Thierry uczył miejscowe panie gotowania włoskich potraw. Całość przygotowań kontrolował burmistrz. Trzej filmowcy-amatorzy, siedzący na dachu jednego z budynków, obserwowali zmagania mieszkańców i realizowali własny film science-fiction.
Wszystkie wydarzenia koncentrowały się wokół bohaterów i na niewielkiej przestrzeni miasta, a elementem łączącym poszczególne epizody był rynek, gdzie bohaterowie się spotykali. "Coś bardzo dobrego i fajnego działo się między ekipą a mieszkańcami i ta atmosfera przeniosła się na ekran" - mówi Marcin Sauter. Każdy z gości wniósł do filmu swoją osobowość, poczucie humoru i sposób komunikacji z mieszkańcami, a reżyser, obserwując przygotowania, stworzył obraz miejsca, w którym się po prostu dobrze żyje. Na jeden letni miesiąc Chełmsko Śląskie stało się miastem idealnym.

Film z cyklu: SPOŁECZEŃSTWO

Najbliższe emisje

Reklama