NA KRAWĘDZI. SPRAWA EUNICE BAKER

Borderline. The People vs. Eunice Baker

reżyser: Sławomir Grunberg

film dokumentalny, USA, 2004, 57 min.

Bohaterką filmu jest Eunice Baker, kobieta na granicy opóźnienia umysłowego, którą skazano na karę 15 lat więzienia za zabicie dziecka, mimo istnienia dowodów, że śmierć ta nastąpiła w wyniku wypadku.

Eunice Baker była opiekunką trzyletniej Charlotte Kurtz. Feralnego i upalnego czerwcowego dnia 1999 roku na skutek awarii elektryczności włączył się grzejnik. Eunice wyszła z domu, zostawiając śpiące dziecko same. Dziewczynka zmarła z przegrzania. Opóźniona umysłowo Eunice nie zdawała sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania. Posiadając IQ między 65 a 78 nie była nawet w stanie skojarzyć skutku z przyczyną. W trakcie pierwszego przesłuchania na policji podpisała oświadczenie, iż celowo zabiła dziewczynkę, nastawiając w jej pokoju ogrzewanie na temperaturę 35 stopni. W trakcie procesu, którego praktycznie też nie rozumiała, została skazana na 15 lat więzienia za morderstwo z premedytacją. Dopiero po czterech latach amerykański wymiar sprawiedliwości znowu zainteresował się tą sprawą. Przeprowadzono wnikliwe dochodzenie i sąd wydał wyrok w zawieszeniu za nieświadome zabójstwo.

Sławomir Grunberg zainteresował się sprawą Baker, gdy wszedł w posiadanie listów dziewczyny pisanych z więzienia do ukochanego psa. W ciągu pięciu lat stworzył dokument, w którym starał się przede wszystkim być bezstronny. Dotarł nie tylko do szkoły Eunice, jej wyników w nauce, przedstawicieli administracji, domu rodzinnego i krewnych, przedstawił nie tylko społeczną walkę matki o uniewinnienie córki, lecz także opinie ludzi, którzy są przekonani o winie dziewczyny. Ukazał tragiczne życie zarówno Eunice Baker, jak i Charlotte Kurtz. Matka zmarłej dziewczynki zaszła w ciążę w wieku 16 lat, a dziecko siedmiokrotnie zmieniało przybranych rodziców. Eunice z kolei była ofiarą molestowania seksualnego przez swojego ojczyma, a jej matka i siostra cierpiały na poważną depresję. Poprzez głębokie spojrzenie w dzieciństwo swych tragicznych bohaterek, reżyser stara się pomóc zrozumieć widzom, jak złożone sprawy z przeszłości wpłynęły na fatalne wydarzenia tamtego dnia.

Film ma także drugie dno. Autor, mieszkający w Stanach Zjednoczonych od 1981 roku, ukazuje ten kraj z jego mniej popularnej strony. W odróżnieniu od hollywoodzkich produkcji wyłania się obraz państwa, w którym część społeczeństwa żyje w nędzy, jest otyła, niewykształcona, mało inteligentna i nie radzi sobie w życiu. Państwa, w którym prawo karne jest pełne absurdów, a 4% z dwóch milionów skazanych więźniów jest upośledzonych umysłowo i nie zawsze winnych.

Film został wyemitowany w grudniu 2005 roku podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Prawa Człowieka w Filmie" Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, którego kanał PLANETE był patronem.

Najbliższe emisje

Reklama