⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

NA GRUZACH

reżyser: Tamas Almasi

film dokumentalny, Węgry, 1995, 72 min.

W latach pięćdziesiątych XX wieku do węgierskiego miasteczka Ózd tłumnie ściągali Cyganie, by znaleźć zatrudnienie w tamtejszym kombinacie hutniczym.

Cygańska mniejszość etniczna była coraz większa, co stało przyczyną licznych konfliktów. Przybysze dostawali mieszkania, między innymi, w dwóch wysokich budynkach w środku miasta. Węgierscy lokatorzy tych bloków zaczęli się powoli wyprowadzać, aż doszło do tego, że niemal wszystkie lokale w dwóch budynkach zajęte zostały przez Cyganów. Wśród nowych mieszkańców było wiele uczciwych rodzin, ale nie brakowało także ludzi burzących spokój i porządek społeczny. Kiedy po zmianie ustroju na Węgrzech zamknięto kombinat hutniczy, w Ózd zapanował chaos. Bezrobocie przekroczyło 50 %. Niektórzy mieszkańcy miasta szukali drobnych prac, inni kradli. Niezadowolenie i przygnębienie miejscowych rosło. I, jak często bywa w kryzysowych sytuacjach, szukano kozła ofiarnego. Stali się nim Cyganie. Sam fakt przynależenia do tej nacji wystarczał, aby któryś z Romów padł ofiarą prześladowań, bez względu na to, czy był uczciwym człowiekiem, czy też nie. Władze miasta postanowiły eksmitować mieszkańców dwóch budynków stojących w środku Ózd. Wielu z wyrzuconych Cyganów zamieszkało na peryferiach miasta w miejscu przypominającym getto, w którym nie było nawet bieżącej wody i toalet.

Najbliższe emisje

Reklama