Na fali. Shortboardowa Rewolucja

Na fali. Shortboardowa Rewolucja Na fali. Shortboardowa Rewolucja Na fali. Shortboardowa Rewolucja David Bradbury Australia 2010

Going vertical

reżyser: David Bradbury

dokument, Australia, 2010, 84 min.

Popularny aktor Simon Baker (m.in. główny bohater serialu "Mentalista") opowiada widzom o historii surfingu i narodzinach deski shortboardowej.

Pierwsze informacje o surfingu pojawiają się w zapiskach z roku 1778, jednak sam zwyczaj pływania po falach na desce jest dużo starszy. Prawdopodobnie narodził się w okolicach Polinezji przed IV wiekiem n.e. W latach 60. XX wieku pasjonaci surfingu po raz pierwszy zaczęli używać desek zwanych shortboardami. Różniły się one od popularnych longboardów długością, zwrotnością i rodzajem fal, po których się na nich pływa (są przeznaczone na większe i silniejsze fale niż longboard).

W swoim najnowszym filmie australijski reżyser David Bradbury próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, kto dokładnie wynalazł deskę typu shortboard. Australijczyk Bob McTavish i Amerykanin Dick Brewer od lat bowiem walczą o tytuł wynalazcy shortboardu. Czy reżyserowi uda się ustalić, który z nich na niego zasługuje? Film wzbogacony jest wywiadami z pasjonatami surfingu oraz materiałami archiwalnymi. Narratorem filmu jest Simon Baker, popularny aktor australijskiego pochodzenia, znany m.in. z serialu "Mentalista" czy filmu "Diabeł ubiera się u Prady".

Najbliższe emisje

Reklama