Galeria

  • NA DRUGIM KOŃCU ŚWIATA
  • NA DRUGIM KOŃCU ŚWIATA
  • NA DRUGIM KOŃCU ŚWIATA
  • NA DRUGIM KOŃCU ŚWIATA

 

NA DRUGIM KOŃCU ŚWIATA

Les p'tits bouts du monde...

reżyser: Maitena Biraben, Alexis Marant

film dokumentalny, Francja, 2007, 52 min.

Jak wygląda dorastanie dzieci w różnych miejscach na świecie?

Twórcy spotykają się z dziećmi i ich rodzicami na Bali, w Japonii i Katarze. Pokazując, w jaki sposób różni się styl wychowywania latorośli w różnych krajach, pokazują również tempo zmian świata i przyszłość, w jakiej dzieci będą żyły, gdy dorosną.

W bajecznie bogatym Katarze rząd przede wszystkim inwestuje w ropę i edukację najmłodszych obywateli. Nikt nie może być pozbawiony nauki. Lecz na kogo wyrosną dzieci, którym państwo wszystko daje? Czy będą w stanie kultywować arabskie tradycje i dostosować się do nowoczesności?

Na indonezyjskiej wyspie Bali nowonarodzone dziecko w rodzinie od razu staje się częścią sąsiedztwa, społeczności, wioski czy regionu. Każdy mieszkaniec Bali ma swój wkład w edukację najmłodszych, by wychować ich na pełnoprawnych Balijczyków.

W Japonii więcej obywateli umiera niż się rodzi. Japonki muszą wybierać miedzy karierą a macierzyństwem. Chieko nie pracuje i wychowuje w domu 5-letnią córkę w tradycyjny sposób, np. śpiąc i kapiąc się z dzieckiem. Twórcy odwiedzili także klinikę, w której kobiety rodzą jak w XIX wieku oraz zobaczymy także pierwsze dziecko-robota.

Najbliższe emisje

Reklama