MUZYKA ELEKTRONICZNA - FRANCUSKIE BRZMIENIE

reżyser: Alexis Bernier, Philippe Levy

film dokumentalny, Francja, 2000, 50 min.

Chyba po raz pierwszy od czasów Maurice'a Chevalier i Edith Piaf francuscy wykonawcy muzyki rozrywkowej są równie popularni jak ich anglosascy koledzy. Mowa o didżejach znad Sekwany grających techno.

Definicji stylu muzycznego techno jest wiele. Jedni twierdzą, że jest to rewolucyjny trend zrywający z dotychczasową tradycją muzyczną, inni z kolei uważają go za kontynuację muzyki czarnoskórych Amerykanów (jazzu i disco lat siedemdziesiątych) oraz niemieckiej muzyki elektronicznej (Kraftwerk). Techno komponowane jest przez didżejów, którzy miksują dźwięki instrumentów elektronicznych i winylowych płyt. Ważną rolę w tej muzyce pełni rytm - w zależności od jego częstotliwości (jej wskaźnik ma nawet swoją nazwę - BPM - czyli ilość uderzeń na minutę), zalicza się utwory do różnych rodzajów techno.

Historia tego stylu jest krótka. Najpierw pojawił house się trend łagodniejszy, o bardziej dyskotekowym brzmieniu. Pierwsze utwory tego typu grano w Chicago na początku lat osiemdziesiątych. Około 1987 roku zaczęto wykonywać muzykę o jeszcze bardziej elektronicznym, metalicznym brzmieniu niż house, czyli techno. Kilka lat później styl ten przejęli didżeje z Europy, w tym także Francuzi. Do jego popularyzacji we Francji w szczególny sposób przyczynił się didżej Laurent Garnier. Tamtejsze techno zajmuje taką samą pozycje na międzynarodowym rynku muzycznym jak brytyjskie czy amerykańskie. Anglosasi określają je wyrażeniem "french touch".

Jednym z najbardziej znanych muzyków tego trendu, pochodzącym znad Sekwany, jest Etienne de Crécy, członek dwóch zespołów, "Motorbass" i "Superdiscount", których utwory stały się popularne na całym świecie. W świecie techno wysokie notowania ma także założony w 1994 roku francuski duet "Daft punk". Grupa ta gra łagodniejszą odmianę techno z elementami disco i rocka. Bliski temu stylowi jest wykonujący elektroniczny pop zespół Air, który także jest znany poza granicami kraju.

Najbliższe emisje

Reklama