Filmy podobne

piątek, 19.01 23:30
sobota, 20.01 06:45
sobota, 20.01 20:20
czwartek, 25.01 01:45
-
-

Biografie

Mastroianni - Włoch doskonały

Mastroianni - Włoch doskonały Mastroianni - Włoch doskonały Mastroianni - Włoch doskonały Emmanuelle Nobecourt Francja 2015

Mastroianni,the Ideal Italian/Mastroianni,L'italien Ideal

reżyser: Emmanuelle Nobecourt

dokument, Francja, 2015, 52 min.

Od urzędnika rzymskiego magistratu do mitu kina, czyli kariera pewnego amanta filmowego, który nie bał się grać w ambitnych filmach.

Marcello Mastroianni uosabiał typ prawdziwego włoskiego mężczyzny, był charyzmatyczny, melancholijny, czuły, miał do siebie dystans i posiadał naturalny urok, który czynił go niesamowicie atrakcyjnym. Na dużym ekranie aktor debiutował już w wieku czternastu lat w "Marionette" Carmine'a Gallone'a. Największym przełomem w karierze Mastroianniego było "Słodkie życie" Federica Felliniego. Od realizacji tego filmu rozpoczęła się przyjaźni pomiędzy aktorem i reżyserem, która zaowocowała współpracą przy wielu dziełach, dziś określanych jako wybitne. W swojej karierze Mastroianni stawał przed kamerą u najlepszych: Viscontiego, Antonioniego, Scoli czy Altmana. Był trzykrotnie nominowany do OSCARA®, zdobył dwie Złote Palmy w Cannes, statuetkę BAFTA i Złoty Glob. W 1950 roku aktor poślubił Florę Carabellę, z którą miał córkę. Para żyła w separacji i nigdy się nie rozwiodła z powodu wiary. Mastroianni miał słabość do swoich partnerek z planu, romansował między innymi z Faye Dunaway i Catherine Deneuve.

Aktor zmarł w 1996 roku. Po jego śmierci władze Rzymu symbolicznie wyłączyły fontannę di Trevi, a tysiące Włochów wyszły na ulicę krzycząc: "Ciao Marcello!". Dokument Emmanuelle Nobecourt zawiera wiele wywiadów z samym Marcello, a także wypowiedzi jego najbliższych krewnych, i przyjaciół.

Najbliższe emisje

Reklama