⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MAŁY LAMA

reżyser: Jeanne Mascolo, Bruno Vienne

film dokumentalny, Francja, 1995, 54 min.

Film ukazuje nam życie tego małego Lamy, jak również samą religię buddyjską, która łączy w sobie wiele dyscyplin: filozofię, zasady życia i pracy.

Tybet jest dziś podzielony: Tybet jako kraina geograficzna oraz ten na wygnaniu. Pierwszy z nich to obszar zamieszkany przez ludność oczekującą na odzyskanie niepodległości. Drugi tworzą tybetańczycy na wygnaniu, którzy uciekając przed reżimem znaleźli schronienie za granicą. Najważniejszym przedstawicielem tej grupy jest Dalaj Lama. Również Kalou Rimpoche - jeden z najwybitniejszych współczesnych mistrzów tybetańskich, żył na wygnaniu. Zmarł w 1989 roku w świątyni Darjeeling w Indiach, w której wystawione są do dziś jego zmumifikowane zwłoki. Za jego reinkarnację uznano czteroletnie dziecko, które żyje aktualnie w tej samej świątyni.

Najbliższe emisje

Reklama