⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • MAŁPI RODZICE
  • MAŁPI RODZICE
  • MAŁPI RODZICE

 

MAŁPI RODZICE

Living With Exotics: Primate Parents

film dokumentalny, USA, 2003, 45 min.

Mówi się, że małpy i ludzie w podobny sposób opiekują się młodymi. Pojawia się pytanie - co się stanie, gdy podmienimy rodziców?

Darlene kocha kapucynki. Całe dnie spędza na nieustannym karmieniu, zmienianiu pieluszek, szyciu ubranek i bawieniu się ze swoimi jedenastoma małpkami. Każdej nocy śpi z jedną z nich, podczas gdy pozostałe leżą obok w swoich łóżeczkach.

Kari jest założycielką i dyrektorem ośrodka dla małp na Florydzie. Kiedyś zauważyła niemożliwe do przewidzenia i niebezpieczne zachowanie swego milusińskiego. Po skonsultowaniu problemów wychowawczych z innymi właścicielami, Kari zdecydowała się założyć ośrodek, gdzie obecnie 39 małpek może wychowywać się w prawie naturalnym dla nich środowisku.

Gini natomiast wychowuje małpki już od 30 lat, a swój dom na Florydzie przekształciła w plac zabaw dla nich. Jej własne dzieci dorastały z nimi i traktują je jak rodzeństwo. Gdy szympansy osiągają dojrzałość seksualna, Gini usuwa się na bok. Wychowanie małych małpek pozostawia ich prawdziwym rodzicom. Jednak myśli o nich jak o własnych dzieciach i wnukach i często je odwiedza.

Z kolei szympans Moe mieszkał z rodziną Davisów przez 33 lata. Umiał myć zęby, czesać włosy, a nawet przejechać samochodem wzdłuż ulicy. Cztery lata temu został odebrany im po ucieczce z klatki i pobiciu oficera. Davisowie robią, co w ich mocy, by odzyskać Moe. Koczują przed jego nowym domem w ramach protestu, spotykają się z prawnikami i dzwonią do lokalnych mieszkańców z prośbą o wsparcie.

Film "Małpi rodzice" jest wnikliwym spojrzeniem w tą kontrowersyjną subkulturę. Historia kobiety, która odkryła, że jest niezdolna do opieki małpimi dziećmi czy pary odseparowanej od szympansa, z którym żyli ponad 30 lat, pomaga z unikalnej perspektywy zrozumieć dziwny świat małpich rodziców.

Najbliższe emisje

Reklama