⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MAŁPA - NASZ BLISKI KREWNY

reżyser: Dieter Plage

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1995, 51 min.

Film przyrodniczy poświęcony ssakom naczelnym.

Niniejszy film proponuje geograficzny przegląd różnych gatunków ssaków naczelnych pod względem stopnia ich ewolucji. Na Madagaskarze żyją przodkowie małp - lemury (małpiatki), które pojawiły się na naszej planecie 15 milionów lat temu. Bardziej rozwiniętym gatunkiem są babuiny żyjące w Afryce. Odznaczają się one złożonym systemem porozumiewania, o czym świadczy życie w zwartych grupach. Innym gatunkiem ssaków naczelnych, który poznamy na trasie naszej wędrówki są makaki zamieszkujące kontynent azjatycki.

W dalszej podróży poznamy gibbony pochodzące z Indonezji. Należą one do rodziny tzw. wielkich małp, z których wywodzi się człowiek. Jeszcze bardziej podobne do ludzi są orangutany. Poznamy także goryle, które żyją w paśmie okołorównikowym w Afryce oraz szympansy, które ewolucyjnie są najbardziej zbliżone do gatunku homo sapiens. Ich kod genetyczny odpowiada w 98,4 % ludzkim genom.

Najbliższe emisje

Reklama