⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

MALCOLM X. BEZ OZDOBNIKÓW

Malcolm X

reżyser: Orlando Bagwell

film dokumentalny, USA, 1994, 136 min.

Historia życia i śmierci Malcolma X, kontrowersyjnego i charyzmatycznego bojownika o prawa i równouprawnienie czarnych w USA.

Historia Malcolma X brzmi jak historia wielu osób. Ten polityczny filozof i wizjoner, dynamiczny, poruszający tłumy mówca i religijny przywódca w ciągu swego krótkiego życia zdołał poznać je z wielu stron. Urodził się w 1925 roku w Omaha w Nebrasce jako Malcolm Little. Jego ojciec, kaznodzieja Kościoła Baptystów i zwolennik ideologii czarnego nacjonalizmu, zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1931 roku. Malcolm bardzo dobrze się uczył i początkowo miał plany, aby zostać prawnikiem. Jego losy potoczyły się jednak całkiem inaczej: rzucił szkołę i wyjechał do Bostonu, a potem do Nowego Jorku, gdzie zetknął się ze światem przestępczym, stając się złodziejem i handlarzem narkotyków. W 1946 roku trafił do więzienia, gdzie dokonała się kolejna metamorfoza Malcolma. Znowu zaczął wiele czytać i kształcić się, wychodząc na wolność już jako Malcolm X. Odrzucił swoje nazwisko dla podkreślenia faktu, iż nie zna, podobnie jak inni czarni obywatele USA, swojej prawdziwej, afrykańskiej tożsamości. W latach 50-tych stał się jednym z głównych bojowników organizacji Narodu Islamu i prawą ręką jego przywódcy Elijaha Muhammada. W tym czasie dał się poznać jako całkowicie niechętny do jakiejkolwiek współpracy z białymi i zwolennik czarnego separatyzmu. Jednak w 1964 roku opuścił szeregi tej organizacji, dostrzegając i wytykając jej przywódcy wiele niedoskonałości. Jeszcze w tym samym roku udał się na pielgrzymkę do Mekki, po której założył Organizację Jedności Afroamerykańskiej i stanął na jej czele. Publicznie przyznał się, że popełniał błędy, głosząc hasła czarnego rasizmu i suprematyzmu. Zmienił też nazwisko na El-Hajj Malik El-Shabazz. 21 lutego 1965 roku zginął od kul zamachowców podczas wiecu w Harlemie w Nowym Jorku. Miał wtedy zaledwie 39 lat. Kto i dlaczego go zabił do dziś pozostaje zagadką.

Najbliższe emisje

Reklama