⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Malaria, tajna broń Hitlera
  • Malaria, tajna broń Hitlera
  • Malaria, tajna broń Hitlera
  • Malaria, tajna broń Hitlera

Historia

Malaria, tajna broń Hitlera

Malaria, tajna broń Hitlera Malaria, tajna broń Hitlera Malaria, tajna broń Hitlera Riccardo De Sactis, Lucio Mollica Włochy 2012

Malaria, Hitler's secret weapon

reżyser: Riccardo De Sactis, Lucio Mollica

dokument, Włochy, 2012, 52 min.

Nieznane oblicza II wojny światowej. Czy w 1944 roku Hitler wywołał epidemię malarii we Włoszech, aby powstrzymać aliantów i ukarać cywili?

Błota Pontyjskie, zwane również Polami to teren o powierzchni ok 775 km² znajdujący się w środkowych Włoszech. Ich klimat sprzyjał wylęganiu się komarów i na przestrzeni wieków wielokrotnie był siedliskiem epidemii malarii. Dopiero w latach 20. XX wieku rządowi włoskiemu udało się tereny te osuszyć. W czasie II wojny światowej na tym obszarze przechodziły aż trzy linie frontowe. Między innymi brzeg morski w Anzio - miejsce, w którym w 1944 roku lądowaniem aliantów rozpoczęła się operacja "Shingle". Po wielu starciach w okolicach Pól Pontyjskich hitlerowcy zmuszeni byli się wycofać. W trakcie odwrotu zniszczyli wiele urządzeń melioracyjnych, których celem było utrzymywanie równowagi na terenach bagnistych. Powtórne zalanie obszaru Pól doprowadziło do nawrotu epidemii malarii. Twórcy dokumentu z pomocą historyków i ekspertów szukają odpowiedzi na pytanie czy zaraza była efektem celowego działania Hitlera i jego wojsk.

Najbliższe emisje

Reklama