⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • MAŁA SAKI I JEJ MAŁPY

 

MAŁA SAKI I JEJ MAŁPY

Les Singes de la Petite Saki

reżyser: Antoine Lassaigne

film dokumentalny, Francja, 2004, 50 min.

Trzy pokolenia rodziny, mieszkającej na japońskiej wyspie Awajishima, poświęciły swoje życie dla społeczności 165 dzikich małp.

Wszystko zaczęło się 30 lat temu, kiedy Minoru Nakahashi zdecydował się chronić zagrożone wymarciem środowisko małp. Poruszony ich sytuacją, założył małe centrum ochrony, które gwarantowało opiekę medyczną i pożywienie dla najbardziej potrzebujących. Dzisiaj dzieło Minoru kontynuuje jego wnuczka Saki oraz jej rodzice. Także sam Minoru codziennie dba o dobre samopoczucie i dobrobyt małp. Obecna grupa interesuje go ze względu na ich skrajnie dziwne zachowanie. Naukowcy odkryli ostatnio szczególną ciekawostkę związaną z tym gatunkiem małp. Tworzą one harmonijny, wspierający i współpracujący ze sobą zespół, unikający kłótni typowych dla większości klanów małp. Ta grupa jest szczególnie unikalna ze względu na wysoką liczbę upośledzonych jednostek w swoich szeregach. Co więcej - bardzo niezwykłe jest podejście grupy do wychowania dzieci - nawet jeśli samiec alfa wychowywał osierocone dziecko kilka pokoleń wstecz, dominujący samce są teraz odpowiedzialni za opiekę nad młodymi.

Mała Saki, pomimo jej młodego wieku, została zaakceptowana i stała się częścią społeczności małp - dołącza do nich w trakcie posiłków, bawi się razem z nimi i dzieli ich emocje. Twórcy podążają za nią w pracy i podpatrują jej codzienne życie podporządkowane tym ssakom. Film jest wnikliwym spojrzeniem na nadzwyczajne życie młodej dziewczyny i jej miłość do tych zaskakujących i zabawnych zwierząt. Odkrywa także niespotykane relacje między człowiekiem a zwierzęciem.

Najbliższe emisje

Reklama