⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Makaronowy szlak
  • Makaronowy szlak
  • Makaronowy szlak
  • Makaronowy szlak
  • Makaronowy szlak

 

Makaronowy szlak

Noodle Road

film dokumentalny, Korea Płd., 2008, 58 min.

Historia cywilizacji opowiedziana z perspektywy miski klusek!

Makaron cieszy się popularnością na całym niemal świecie. Kto jednak jako pierwszy przyrządził ten kulinarny przebój? Dlaczego przygotowuje się go w takiej, a nie innej formie? Czemu w Europie kojarzony jest głównie z Włochami? Twórcy cyklu dokumentalnego nie tylko odpowiedzieli na te pytania, ale i w fascynujący sposób zrekonstruowali dzieje makaronu, który codziennie trafia na talerze milionów ludzi.

Okazuje się, że najstarszym odnalezionym przez archeologów produktem żywieniowym jest właśnie makaron. Znaleziska w neolitycznej wiosce nad brzegami Żółtej Rzeki w Chinach potwierdzają, że był on już przyrządzany przed 4 000 latami! Legenda mówi, że do Europy sprowadził ów przysmak Marco Polo, ale według niektórych świadectw już wiele wieków wcześniej był znany starożytnym Rzymianom. Jedno jest pewne - na tyle zadomowił się w Italii, że dziś kuchnia włoska rozróżnia blisko sto jego rodzajów.

Zrealizowany przez telewizję koreańską serial śledzi kręte drogi, jakie popularne kluski przebyły w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Makaron okazuje się bowiem bardzo ważnym elementem kultury kulinarnej i wywarł niepodważalny wpływ na sposób odżywiania się ludzkości. Twórcy "Makaronowego szlaku" przemierzyli cały świat - trafili m.in. do Chin, Uzbekistanu, Butanu, Turcji, Włoch, podglądając kulinarne zwyczaje miejscowych. Przedstawiają niezwykły związek makaronu ze słynnym Jedwabnym Szlakiem, przyglądają się pośmiertnej uczcie egipskiej mumii, oraz pomagają zrozumieć, dlaczego ten popularny produkt z mąki nazywany jest niekiedy pierwszym fast foodem w dziejach świata.

Najbliższe emisje

Reklama