⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

Major

reżyser: Błażej Pyrka, Marcin Mielczarek

film dokumentalny, Polska, 2004, 27 min.

Hubal - bohater czy buntownik?

"Major" to fabularyzowany dokument o działalności partyzanckiej majora Henryka Hubala-Dobrzańskiego. Jego życie nie było jedynie pasmem efektownych zdarzeń, tworzących sławę zagończyka. Historia oddziału Hubala obfitowała w awanturnicze epizody, co skłania do zastanowienia się, co umożliwiło tak długie i zorganizowane działanie regularnego wojska podczas okupacji. Czy tylko wola oporu?

W filmie wypowiadają się hubalczycy. Dziś żyje ich tylko dziewięciu. Wspomnienia tych ludzi, będące osobistymi relacjami, opisem faktów widzianych przez pryzmat własnych przeżyć i emocji, dają najpełniejszą informację o motywacji ludzi wstępujących do oddziału w czasie okupacji. Oddziału, który w końcu 1939 roku stopniał do kilkunastu osób, a dzięki woli walki i charyzmie dowódcy osiągnął w szczytowym momencie w 1940 roku stan trzystu dwudziestu żołnierzy.

Najbliższe emisje

Reklama