⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

MAHABHARATA - ŚWIĘTY EPOS STAROŻYTNYCH INDII

reżyser: Roel Oostra

film dokumentalny, Holandia, 53 min.

Prastary poemat zatytułowany Mahabharata pomaga zrozumieć kulturę Indii oraz dostarcza ciekawych informacji o starożytnej historii tego kraju.

Mahabharata to napisany w sanskrycie epos, który dał podstawy indyjskiej mitologii oraz znacząco wpłynął na indyjską religię i kulturę. Opowiada o powstaniu cywilizacji, któremu towarzyszyła walka na śmierć i życie między dwoma odłamami królewskiej rodziny: Pandawami i Kaurawami. Ten mający ponad 90 tysięcy wersów utwór jest prawdopodobnie najdłuższym poematem na świecie. Według legendy jego autorem jest niejaki Wjasa, ale naukowcy skłaniają się ku tezie głoszącej, że Mahabharata została napisana przez wiele osób. Wątpliwości budzi też data powstania epopei. Jedni uważają, że utwór powstawał przez kilka stuleci między IV wiekiem p. n. e. a IV wiekiem n. e., a inni, że może być dużo starszy.

Najbliższe emisje

Reklama