⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MAGIA HARRY'EGO POTTERA

The Magic of Harry Potter: The Unauthorised Story of JK Rowling

reżyser: Stephen Grant

film dokumentalny, USA, 2000, 39 min.

Fascynujący świat najsłynniejszego czarodzieja naszych czasów Harry'ego Pottera w oczach jego małych wielbicieli.

Do niedawna w świecie dziecięcej wyobraźni królowały te same, dobrze znane postaci: Kubuś Puchatek, Królewna Śnieżka, Piotruś Pan i Czerwony Kapturek. W drugiej połowie lat 90. zdetronizował ich mały czarodziej Harry Potter. Do legendy przeszła już historia, że jego postać pojawiła się w umyśle młodej Angielki Joanne K. Rowling podczas podróży pociągiem. Ale od pomysłu do książki na półce w księgarni droga była daleka, ponieważ debiutantka miała ogromne problemy ze znalezieniem wydawcy.

Pierwsza z serii książek z udziałem małego czarodzieja ukazała się w 1997 roku w Wielkiej Brytanii (na polskim rynku trzy lata później). Niezwykła powieść J.K. Rowling oczarowała nie tylko dzieci, ale również dorosłych czytelników. Do dziś przetłumaczono ją na ponad 25 języków. Po pierwszej części przyszła kolej na następne: "Harry Potter i Komnata Tajemnic", "Harry Potter i więzień Azkabanu", "Harry Potter i Czara Ognia", "Harry Potter i Zakon Feniksa" oraz "Harry Potter i Książę Półkrwi". Wszystkie z miejsca stały się bestsellerami, a Rowling uhonorowano m.in. American Booksellers Award 1999, Author of the Year British Book Awards 1999 oraz Children's Book Award 1998/1999. Przygody Harry'ego są także sukcesywnie przenoszone na ekran kinowy i stają się sukcesami kasowymi. Na 2007 rok planowana jest już premiera piątej części. Ukazało się również pięć gier komputerowych zainspirowanych przygodami Harry'ego Pottera.

Fenomen sukcesu Harry'ego stał się przedmiotem badań socjologicznych. Realizatorzy dokumentu "Magia Harry'ego Pottera" oddają głos najmłodszym czytelnikom. Kilkunastolatkowie opowiadają o swojej fascynacji małym czarodziejem. Wypowiedziom dzieci towarzyszą m.in. głosy krytyków literatury Alison Ellis i Andrew Fell-Gordona, próbujących wyjaśnić niezwykłą popularność książek. Filmowa kamera wyrusza też śladami dzieciństwa i młodości pisarki. Wraz z realizatorami odwiedzamy miejsca, w których dorastała. Wielbiciele Rowling dowiedzą się, że jej ulubioną autorką jest Jane Austen, a ona sama należy obecnie do najbogatszych kobiet w Wielkiej Brytanii.

Najbliższe emisje

Reklama