⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • MAFIA W HAWANIE
  • MAFIA W HAWANIE
  • MAFIA W HAWANIE

Historia

MAFIA W HAWANIE

La Mafia en la Habana

reżyser: Ana Diez

film dokumentalny, Hiszpania, 2000, 90 min.

Wyczerpujący obraz burzliwych lat 50-tych w Hawanie, magicznym mieście, które za przyzwoleniem skorumpowanego rządu zostało przekształcone przez amerykańską mafię w prywatny "raj na ziemi".

Gdy szef sił zbrojnych Kuby Fulgencio Batista i mafioso Meyer Lansky nawiązali znajomość w 1933 roku, amerykańska mafia całkowicie bezkarnie rozszerzyła swoją działalność na wyspie. W ciągu 25 lat zostały położone fundamenty pod tzw. "Empire Havana", a miasto przekształciło się w "raj na ziemi" dla tysięcy Amerykanów, ze wszystkimi atrakcjami nocnego życia i hazardu. Mafia przeprowadziła efektywną strategię marketingową, zapraszając dziesiątki hollywoodzkich "celebrities" do odwiedzenia Hawany. Gwiazdy, podziwiane na całym świecie, m.in. Frank Sinatra, Ava Gardner, Gary Cooper czy Spencer Tracy, bawiły się z politykami i gangsterami. Działalność mafii w Hawanie nie ograniczała się tylko do hoteli, kasyn, narkotyków i zorganizowanej prostytucji. Została szybko ukrócona przez rewolucję pod wodzą Fidela Castro. Stany Zjednoczone pomogły mu przejąć Kubę, by położył koniec mafii na wyspie.

Dzięki zeznaniom krupierów, ochroniarzy, rewolucjonistów, byłych wysoko postawionych członków rządu kubańskiego, zarówno tych sprzed, jak i po rewolucji, muzyków i uczestników życia nocnego w stolicy Kuby, film przedstawia legendarne osobistości takie, jak Lucky Luciano, Santo Traficante Jr i Meyer Lansky. Wykorzystano archiwalne materiały filmowe, w większości nigdy wcześniej nie pokazywane, które są historycznym i muzycznym świadectwem tamtych czasów i przywołują bajeczną erę miasta Hawana.

Najbliższe emisje

Reklama