⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

MAFIA I HOLLYWOOD

La Mafia a Hollywood

reżyser: Clara Kuperberg, Robert Kuperberg

film dokumentalny, Francja, 2002, 52 min.

Kinematografia zawsze była i jest obecnie jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu amerykańskiego, a Hollywood obiektem pożądania nie tylko młodych i utalentowanych artystów, a także mafii. Dokument przedstawia jej ogromny wpływ na Hollywood po 1934 roku.

Gdy w 1929 roku nastąpił w Stanach Zjednoczonych Wielki Kryzys, wiele przedsiębiorstw w Hollywood stało na skraju bankructwa. Wytwórnie MGM i Warner Bros. zdecydowały się na redukcję gaż aktorskich nawet o 30 - 50%. W następstwie tych działań Eddie Cantor i Groucho Marx założyli Związek Aktorów Filmowych (Screen Actors Guild), pomimo tego, że w ówczesnych czasach związki zawodowe były w Stanach Zjednoczonych zakazane. Niedługo potem dołączyli do nich scenarzyści i reżyserzy. Gdy wybuchły strajki, szefowie wytwórni m.in. Walt Disney nie mogli dojść do porozumienia z artystami i zwrócili się po pomoc do gangsterów z Chicago. Mafia wówczas od 1934 roku "prała brudne pieniądze" z kasyn w Las Vegas w bankach bostońskich, kontrolowanych przez mafię neapolitańską. Powiązania te ujawniła specjalna komisja złożona z senatorów amerykańskich dopiero w 1982 roku.

Film Mafia i Hollywood" przedstawia sposób, w jaki gangi objęły kontrolę nad Hollywood oraz jak wytwórnie filmowe stały się jej niewolnikami. Mafia ponadto swym działaniem objęła politykę, umożliwiając wybór senatorów, a nawet niektórych prezydentów Stanów Zjednoczonych, by potem wykorzystywać ich do ochrony swoich interesów. Dokument przedstawia oprócz archiwalnych materiałów filmowych i zdjęć obrazujących Hollywood i jego gwiazdy z tamtego okresu m.in. Alfreda Hitchocka, Marilyn Monroe, Ritę Hayworth, Franka Sinatrę, wycinków prasowych, nagrań z ceremonii wręczenia Oscarów, fragmentów filmów tj. "Casablanca", "Zawrót głowy" czy "Ojciec chrzestny", także fascynującą drogę Ronalda Reagana z Hollywood do Białego Domu.

Najbliższe emisje

Reklama