⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MAESTRO ROSTROPOWICZ

Rostropovich. Maestro Slava

film dokumentalny, Rosja, 2007, 52 min.

Na wieść o moskiewskim puczu w sierpniu 1991 roku Mścisław Rostropowicz nie wahał się ani chwili, by opuścić bezpieczne schronienie w Paryżu. Wybitny wiolonczelista natychmiast udał się na lotnisko i wsiadł w pierwszy samolot do Rosji, gotów do nierównej walki o przyszłość ojczyzny.

Jego przyjaciele i współpracownicy nie bez powodu nazywali go "wściekłym maestro". Już jako młody student konserwatorium Rostropowicz porzucił szkołę w geście protestu przeciw szykanowaniu jego nauczyciela Dymitra Szostakowicza. Gdy w 1970 roku stanął w obronie Aleksandra Sołżenicyna, władze radzieckie odebrały mu paszport, a następnie zmusiły do wieloletniej emigracji. Nawet na obczyźnie wirtuoz wiolonczeli nie stracił zainteresowania wydarzeniami w Rosji. Dlatego właśnie w sierpniu 1991 roku znalazł się na pokładzie samolotu do Moskwy.

Film poświęcony wybitnemu wiolonczeliście zawiera wywiady ze zmarłym w 2007 roku Rostropowiczem, jego żoną, współpracownikami i studentami. Z wypowiedzi ich wyłania się intrygujący obraz niezwykłego człowieka - muzyka, niespokojnego ducha i obrońcy praw człowieka.

Najbliższe emisje

Reklama