⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Madonna. Świat to za mało

 

Madonna. Świat to za mało

Madonna. Świat to za mało Madonna. Świat to za mało Madonna. Świat to za mało Jean-François Firey Francja 2011

Qui est vraiment Madonna?

reżyser: Jean-François Firey

film dokuemntalny, Francja, 2011, 58 min.

Od trzech dekad utrzymuje się na absolutnym szczycie, jest niekwestionowaną królową muzyki pop. W wieku 54 lat ma na koncie gigantyczne sukcesy komercyjne i intrygujące artystyczne metamorfozy. Kim jest kobieta kryjąca się za marką o nazwie Madonna? I co ukształtowało ją taką, jaką jest teraz?

To amatorskie nagranie nigdy wcześniej nie zostało pokazane szerszemu audytorium. Rok 1977, University of Michigan nieopodal Detroit. Osiemnastoletnia dziewczyna ćwiczy na zajęciach w szkole tańca. Louise Veronica Ciccone nie przypomina jeszcze przyszłej bogini popu. Ma ciemne włosy, przeciętną urodę, nie wyróżnia się wyglądem. A jednak widać, że kocha taniec i potrafi przyciągać uwagę. Kamera - nawet ta amatorska - kocha ją już wtedy.

Nagranie ze szkoły tańca sprzed 35 lat jest jednym z wielu archiwaliów, do których dotarli twórcy filmu. Ich ideą była rekonstrukcja drogi przebytej przez Madonnę na wczesnym etapie jej kariery. O ile bowiem wszyscy są świadomi jej sukcesów, kolejnych scenicznych wcieleń i triumfalnych powrotów na listy przebojów, mało kto wie o jej trudnym dzieciństwie w Michigan, biedzie, jakiej doświadczała jako początkująca tancerka w Nowym Jorku, kelnerka i sprzątaczka, konfliktach z pierwszymi agentami i członkami rodziny. Madonna ledwo wiążąca koniec z końcem, nielegalnie mieszkająca w pustostanach, pozująca do aktów, by zarobić 25 dolarów, występująca w tanim filmie jako ofiara zbiorowego gwałtu - takiej królowej pop nie znaliśmy wcześniej.

"Madonna. Świat to za mało" to prawdziwa kronika niełatwych narodzin wielkiej gwiazdy. Autorzy dokumentu wykonali nieprawdopodobną pracę, gromadząc potężne archiwum filmów i zdjęć, a także docierając do wielu kluczowych dla historii Madonny osób - jej dawnych przyjaciół, członków rodziny, współpracowników. W efekcie powstał film o fenomenie Madonny z zupełnie innej perspektywy. To opowieść o wielkiej determinacji, ciężkiej pracy i przekuwaniu porażek w sukces.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama