⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MADONNA I CYGANIE

reżyser: Anne Laure Breneoc

film dokumentalny, Francja, 1996, 60 min.

Niniejszy film poświęcony jest nomadom, zjeżdżającym co roku do miasteczka Saintes Maries de la mer w Camargue we Francji.

Nieliczna, na co dzień, społeczność tej miejscowości wzrasta dziesięciokrotnie każdego roku w ciągu dwóch zaledwie dni, 24 - 25-go maja. Od XVII wieku przybywają tu Cyganie z całej Europy, aby złożyć hołd i oddać się w opiekę tej, którą uznali za swoją patronkę, Madonnie. Jej figurka wykonana z drzewa lipy, umieszczona jest w krypcie kościoła. Są to dni radości i świętowania, ulice i place przepełniają okrzyki radości, wybuchy śmiechu, dźwięki gitar oraz śpiewy flamenco. Na kilka dni, ci wieczni podróżnicy zapominają o problemach dnia codziennego, gdyż wreszcie są w swojej ojczyźnie. Jednak to co dobre nie trwa wiecznie. Nomadowie mają prawo przebywać w mieście od 21 do 26 maja, później zaś zmuszeni są je opuścić. Wraz z końcem uroczystości znów wyruszają w drogę.

Najbliższe emisje

Reklama