⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MADE IN IKEA

reżyser: Gerard Poitou-Weber

film dokumentalny, Francja, 2000, 53 min.

Po ponad pięćdziesięciu latach obecności na rynku IKEA, producent i sprzedawca mebli, jest jedną z najbardziej znanych w świecie marek w swojej branży.

Założyciel IKEA, Ingvar Kamprad, urodził się w 1926 roku w Szwecji, a dokładniej, na farmie Elmtaryd, w parafii Agunnaryd. Od dziecka był niezwykle przedsiębiorczy - już jako pięcioletni chłopiec handlował zapałkami. Z czasem zaczął sprzedawać inne artykuły, a w 1943 roku otworzył własną firmę, której nazwa stanowiła skrót od słów: Ingvar, Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd. Początkowo IKEA zajmowała się sprzedażą różnych artykułów, ale dość szybko wyspecjalizowała się w handlu tanimi meblami, a potem także w ich produkcji. Meble sprzedawane w IKEA składały się, co ułatwiało transport, obniżało jego koszty, a tym samym zbijało ceny artykułów. Klient oszczędzał także samemu montując kupione przez siebie artykuły. W dalszych latach firma rozwijała się w Szwecji i za granicą. Z Polską współpracuje od lat sześćdziesiątych. Wizerunek IKEA został zbudowany wokół elementów charakterystycznych dla Szwecji: środowiska naturalnego, solidności, wolności, itp. Nie wszyscy jednak zaakceptowali tę politykę marketingową koncernu. Niektóre media zarzucały przedsiębiorstwu stosowanie rasistowskich kryteriów w rekrutacji pracowników, potępiały zatrudnianie dzieci w krajach rozwijających się, wypominały dawne zainteresowanie Kamprada ideologią nazistowską (kiedy był on nastolatkiem), za które zresztą założyciel firmy publicznie się kajał.

Najbliższe emisje

Reklama