⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MADAGASKAR - WYSPA DUCHÓW

reżyser: David Hickman

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1991, 50 min.

Dokument przedstawiający bogactwo fauny i flory Madagaskaru.

80% gatunków roślin i zwierząt żyjących na Madagaskarze nie występuje nigdzie indziej na świecie. Ze względu na położenie wyspy (na oceanie Indyjskim, z dala od kontynentalnego klimatu Afryki), przyroda Madagaskaru rozwijała się w odrębny sposób. Na Madagaskarze żyje około trzydziestu gatunków małpiatek, bezpośrednich przodków, wspólnych ludziom i małpom.

Lud zamieszkujący wyspę pochodzi z Indonezji. Pierwsi osadnicy dotarli tu przed dwoma tysiącami lat. Dołączyli do nich następnie przybysze z Afryki. Wierzą oni w reinkarnację, dlatego przeszłość, w ich przekonaniu, nadal żyje w ciałach zwierząt. Niestety, przyszłość wyspy nie wydaje się bajkowa. Od lat 60-ych Madagaskar przeżywa klęskę ekologiczną, do której doprowadzają sami mieszkańcy wyspy, masowo wycinając lasy. W 1995 roku, aż 85% lasów uległo zniszczeniu, ustępując miejsca sawannie. Wraz z lasem wyginęły liczne gatunki zwierząt, wśród których były tak rzadkie gatunki jak: hipopotamy, żółwie olbrzymie oraz piętnaście gatunków małpiatek. Niniejszy film jest wołaniem o pomoc ginącej faunie i florze tej niezwykłej wyspy.

Najbliższe emisje

Reklama