⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MADAGASKAR. KULT PRZODKÓW

Madagascar, le culte des ancetres

film dokumentalny, Francja, 2005, 52 min.

Egzotyczny dokument o afrykańskiej filozofii życia.

Sainte Marie to wysepka położona na północ od Madagaskaru. Miejsce na krańcu świata i nieco zagubione w czasie. Tu praktykuje się kult przodków, a waga tradycji ciąży na barkach każdej rodziny. Zostać przodkiem to znaczy stać się członkiem nowej społeczności, idealnej repliki świata żyjących. Społeczności martwych, którzy ubierają się, piją, jedzą i płacą pieniędzmi.

Żywi komunikują się ze zmarłymi krewnymi poprzez modlitwę i ofiary. Wierzą, że dzięki temu zapewnią sobie długie życie, zdrowie i liczne potomstwo. Dlatego od miesięcy przygotowywane są dwie ceremonie powiązane z tym kultem. Zostały na nie zaproszone setki osób. Podczas jednej z nich zostaną złożone dary ze świętych zwierząt Madagaskaru - zebu. O tej wielkiej tradycji opowiada dokument francuskiej produkcji "Madagaskar. Kult przodków".

Najbliższe emisje

Reklama