⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MACHITO I AFROKUBAŃSKI JAZZ

reżyser: Carlos Ortiz

film dokumentalny, USA, 1987, 54 min.

Portret Franka Raula Grillo, jednego z najważniejszych muzyków w historii latynoskiego jazzu.

Machito, czyli Frank Raul Grillo, perkusjonista i wokalista, urodził się na Florydzie, ale dzieciństwo spędził na Kubie. Kiedy w latach czterdziestych jazz zaczął otwierać się na karaibskie rytmy, Machito znalazł się wśród tych amerykańskich muzyków, którzy zaczęli odnosić największe sukcesy w powstałym z tej mieszanki stylu: latynoskim jazzie. W czasie swojej długiej kariery współpracował ze znanymi jazzmanami i inspirował wiele pokoleń artystów.

Film kreśli sylwetkę Machito prezentując współczesne i archiwalne materiały. Widzowie mają okazję zobaczyć również takich muzyków, jak Dizzy Gillespie, Ray Baretto, czy Charlie Parker. "Los Angeles Times" tak oto napisał o dokumencie Carlosa Ortiza: "Filmy dokumentalne (...) potrafią niemalże przenieść widza w przeszłość, do ludzi i wydarzeń, których być może nigdy by nie poznał. To właśnie udało się Ortizowi: przybliżył nas do wspaniałego człowieka oraz niezwykłego życia i muzyki (...) Ten film może rozśmieszyć, doprowadzić do płaczu i zainspirować do tańca".

Najbliższe emisje

Reklama