⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

MACAU - NA PRZEŁOMIE WIEKÓW

reżyser: Hossein Sadre

film dokumentalny, Belgia, 1998, 52 min.

Dokument poświęcony terytorium Chin (Macao) położonemu w południowej części tego kraju, u brzegów rzeki Zhujiang, stanowiącego portugalską enklawę.

Terytorium zostało ofiarowane przez cesarza Chin portugalskim zdobywcom w 1577 roku, w podzięce za wygnanie piratów atakujących lokalnych mieszkańców. Początkowo niewielkie terytorium rozrastało się, aby w XIX wieku stać się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych na szlaku łączącym Hongkong i Canton. W 1850 roku zalegalizowano tutaj hazard. Miejsce zaczęli odwiedzać liczni poszukiwacze przygód. Po czterech wiekach obecności na południu Chin w 1987 roku Portugalia podpisała z Pekinem układ, zgodnie z którym Macao miało zostać oddane Chinom począwszy od 1999 roku, zachowując jednak swoją autonomię wewnętrzną przez 50 lat. Problematyczny stał się stosunek władz do hazardu (dotychczas legalnego w Macao). W Chinach jest on bowiem tradycyjnie uznawany za obrazę moralności. Czy jednak terytorium zrezygnuje z podtrzymywania działalności przynoszącej krociowe zyski?

Najbliższe emisje

Reklama