Nauka i technika

Legendarne samoloty

Great Planes

film dokumentalny, USA, 1991, 10x56 min.

Seria przedstawiająca znane modele samolotów.

B - 24 Liberator (1/10)
B - 24 Liberator był wykorzystywany do różnych celów. Używano go w walce, do transportu żołnierzy, a także do rozpoznawania pływających w wodach Atlantyku łodzi podwodnych wrogich wojsk. Między 1940 a 1945 rokiem Stany Zjednoczone i kraje europejskie zakupiły 18 tysięcy egzemplarzy tej maszyny.

B - 26 Marauder (2/10)
Pierwsze loty B - 26 Maraudera, które odbyły się w latach czterdziestych, zakończyły się katastrofami. Ciężki i trudny w manewrowaniu bombowiec sprawiał dużo problemów mało doświadczonym pilotom. Po wielu przeróbkach maszyna mogła być wprowadzona do użytku. Latający na wysokości do 4000 metrów, B - 26 Marauder był poza zasięgiem części broni przeciwlotniczej.

Wildcat i Hellcat (3/10)
W 1942 roku Grumann skonstruował Hellcata. Miał on zastąpić Wildcata, maszynę używaną wcześniej przez amerykańskie siły lotnicze. Miał być od niej szybszy i nowocześniejszy także pod innymi względami. Brał udział w dużych bitwach nad Pacyfikiem.

F - 4 U Corsair (4/10)
Corsair F - 4 U wyróżniał się solidną konstrukcją, a co za tym idzie, zwiększoną wytrzymałością. Armia USA używała go w walkach na Pacyfiku podczas drugiej wojny światowej. Corsair brał wtedy udział w akcjach mających odpierać ataki kamikadze. Japończycy uważali go za najlepszy samolot aliantów.

P - 47 Thunderbolt (5/10)
P - 47 Thunderbolt używany był przez wojska alianckie w czasie drugiej wojny światowej. Brał udział między innymi w walkach nad Oceanem Spokojnym w 1944 roku. Był pierwszym myśliwcem, którego środkiem rażenia był napalm.

B - 36 Peacemaker (6/10)
B - 36 Peacemaker miał być użyty w razie, gdyby w czasie zimnej wojny doszło do konfrontacji zbrojnych. Producent maszyny musiał zastosować w niej nowatorskie rozwiązania techniczne, aby przezwyciężyć trudności spowodowane rozmiarami bombowca. Samolot ten nigdy nie wziął udziału w walce - jak zresztą przystało na maszynę, która nazywa się "peacemaker".

Douglas A - 26 Invader (7/10)
A - 26, który wszedł w skład wyposażenia wojsk USA w 1944 roku, miał zastąpić samoloty Havoc A - 20, B - 25 Mitchell i B - 26 Marauder. Maszyna ta brała udział w walkach w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej. Po jej zakończeniu A - 26 przemianowano na B - 26, ale w 1959 roku powrócono do starej nazwy. Bombowiec używany był przez US Air Force przez 25 lat.

A - 1 Skyrider (8/10)
Skyrider wykonał swój pierwszy lot wiosną 1945 roku. Brał udział w wojnie w Korei i w Wietnamie. Bombowiec ten wykorzystywany był także do transportu broni nuklearnej w ramach ściśle tajnych doświadczeń. Na początku lat sześćdziesiątych zmieniono nazwę maszyny ze Skyrider na Douglas A1.

P - 39 Aircobra (9/10)
Inwazja Japończyków na kraje południowej Azji podczas drugiej wojny światowej zmusiła Amerykanów do wzmocnienia swojej obrony lotniczej. W ramach tego zadania rozpoczęły się pierwsze próby nowego modelu samolotu bojowego P - 39. Został on użyty w walkach na froncie wschodnim i po ataku na Pearl Harbor.

B - 47 (10/10)
B - 47 został skonstruowany niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej. Przez pewien czas korzystały z niego siły powietrzne Stanów Zjednoczonych. W 1957 roku został on zastąpiony przez model B - 52.

Najbliższe emisje

Reklama