⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

LEGENDARNE NAGRANIA. QUEEN

Queen - a night at the opera

reżyser: Nick de Grunwald, Martin R. Smith

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2005, 60 min.

"A Night At The Opera" to majstersztyk. Jeden z najdroższych i najbardziej popularnych albumów lat 70-tych oraz punkt zwrotny w karierze zespołu Queen.

Czwarty album Queenów, wydany w 1975 roku, raz na zawsze zmienił oblicze muzyki rockowej. Doskonałe połączenie rocka, popu, opery i folku było ekstrawaganckie i kontrowersyjne. Świat mógł tę płytę albo znienawidzić albo pokochać. I pokochał. "Bohemian Rhapsody" - pierwszy singiel - doskonale zapełnił lukę, która powstała na brytyjskim rynku w dobie glam-rocka i punku. W 1977 roku piosenkę uznano za najlepszy singiel minionych 25 lat. Kolejne utwory również zadziwiały wirtuozerią: ostre i gitarowe "I'm in love with my car", folkowe "'39" czy jedna z najpiękniejszych ballad świata "Love of my life".

Brytyjski film "Legendarne nagrania. Queen" to nie tylko dokumentacja nagrań, ale opowieść o koncepcji albumu i wielkiej transformacji zespołu, która miała miejsce po ukazaniu się krążka na rynku. Wywiady, występy akustyczne, zdjęcia archiwalne i nagrania pozwalają odkryć, w jaki sposób członkowie zespołu tworzyli te niezwykłe utwory. Całość komentują gwiazdy rocka - Ian Hunter i Joe Perry oraz krytycy muzyczni.

Najbliższe emisje

Reklama