⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

LECZENIA PRZEZ ZABIJANIE

reżyser: Nitzan Aviram

film dokumentalny, Izrael, 1996, 88 min.

W Niemczech od 1933 roku wysterylizowano około 300 tysięcy - 400 tysięcy Niemców. Ponad 100 tysięcy chorych umysłowo i cierpiących na nieuleczalne schorzenia zostało zamordowanych w specjalnych ośrodkach.

A od 1940 roku lekarze i naukowcy testowali na nich komory gazowe i piece krematoryjne. Później "lekarzy śmierci" wysłano do Polski, gdzie współpracowali z zarządcami obozów koncentracyjnych. Na podstawie portretów Irmfrieda Eberla, młodego fizyka, który prowadził obóz w Treblince oraz Carla Clauberga, ginekologa, który sterylizował Żydówki w Oświęcimiu, dokument przedstawia "lekarzy śmierci" i przybliża ich działania w okresie Holokaustu. Wypowiedzi wielu osób, m.in. fotografa, który robił zdjęcia podczas doświadczeń i Roberta Liftona, psychologa, który analizuje postępowanie Niemców. Zdjęcia do filmu zostały nakręcone w Austrii, Niemczech, Polsce i w Rosji.

Najbliższe emisje

Reklama