⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

LE CORBUSIER

reżyser: Jacques Barsac

film dokumentalny, Francja, 1987, 55 min.

Portret Le Corbusiera, architekta, malarza i rzeźbiarza, zrealizowany w oparciu o wywiady, których udzielił w latach pięćdziesiątych.

Le Corbusier, a właściwie Charles Edouard Jeanneret, urodził się w 1887 roku w Szwajcarii. W 1917 roku zamieszkał w Paryżu. Uważany jest za jednego z twórców współczesnej architektury. Stawiał na funkcjonalność i racjonalizm. W dziedzinie planowania zabudowy miast, zalecał, aby ludzie mieszkali i wypoczywali w innych dzielnicach, niż te, w których pracują. Twierdził, że architektura to "robienie porządku z problemem". Pierwsza część filmu opowiada o dzieciństwie i młodości Le Corbusiera, między innymi o jego artystycznych podróżach po Europie i pracy u znanych architektów: braci Perret i Petera Behrensa. Dokument przedstawia również pierwsze budynki artysty - od willi Fallet (1905) do willi Savoye (1929) oraz jego obrazy. Widzowie mają także okazję poznać jego niezrealizowane projekty.

Kolejna część filmu o Le Corbusier opowiada o latach 1928 - 1937. W tym okresie powstały wielkie projekty oraz koncepcje urbanistyczne architekta. Część z nich nie została zrealizowana. Charlotte Perriand, która była jego współpracowniczką od 1927 do 1937, opowiada do kamery o słynnym artyście. Twierdzi, że fakt, iż był obiektem licznych polemik, przeszkadzał mu rozwijać się i realizować plany. Film przedstawia również nieznane fotogramy architekta.

Najbliższe emisje

Reklama