⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

LATAJĄCY HOLENDER

reżyser: Roel Oostra

film dokumentalny, Holandia, 52 min.

Według starych podań Latający Holender to statek - widmo, który ukazywał się żeglarzom tuż przed katastrofą. Jak powstała ta mrożąca krew w żyłach legenda?

Wieki temu, kiedy europejskie statki wyruszały na podbój nieznanych zakątków świata, rodziły się legendy o dziwnych potworach i zjawiskach, które stawały na drodze marynarzom żeglujących po egzotycznych morzach. Najbardziej przerażające opowieści pochodzą z okolic Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie zaginęło wiele statków. Niebezpieczne wody przy południowych brzegach Afryki stanowiły zagrożenie nawet dla potężnych jednostek, a zimne i gorące warstwy powietrza mieszały się tworząc miraże. Psychicznie wykończeni marynarze, od miesięcy przebywający na morzu, czasem nie byli w stanie odróżniać przywidzeń od rzeczywistości. W XVII wieku Anglicy, będący wówczas w nienajlepszych stosunkach z sąsiadami z Niderlandów, dodali do starych opowieści o statkach - widmach szczegół, który przyczynił się do powstania legendy o Latającym Holendrze. Kapitan siejącego zniszczenie żaglowca, skazany za brak pokory na wieczne tułanie się po morzach, "otrzymał" holenderskie pochodzenie. W XIX wieku, kiedy modne były dreszczowce i horrory, artyści rozwinęli i rozpropagowali ten motyw.

Najbliższe emisje

Reklama